O nas


zcb_logo-300x172

Zarażę Cię Bogiem

Jesteśmy wspólnotą młodych ludzi, którzy są nieodporni i nawet nie starają się uodpornić na Boga.
Od samego początku istnienia do sierpnia 2017r. naszym duszpasterzem był ks. Marcin Boryń. Obecnie opiekę nad wspólnotą sprawują ks. Sebastian Seweryn i ks. Mariusz Kałka.

Zarażenie (łac. contaminatio, z łac. contaminare = być w kontakcie). Naszym nadrzędnym celem jest właśnie trwanie w kontakcie z Bogiem i dążenie do tego, by tę szczególną relację umożliwić innym osobom. W jaki sposób zarażamy? Głównie poprzez wspólną Eucharystię, modlitwę, adoracje, nabożeństwa, czytanie i rozważanie Słowa Bożego.

Jak podaje Słownik języka polskiego, zarazić – to również wpłynąć na kogoś tak, że przejmie nasze poglądy, zachowania lub zainteresowania. Czym więc, poza Bogiem można zarazić się w ZCB? Aby się o tym przekonać radzimy zapoznać się z nami -„zarażonymi”, „zarażanymi” i „zarażającymi”.

Kim jesteśmy?

Wariant nr 1 - dla tych którzy lubią konkretne i lakoniczne odpowiedzi:
jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy chcą wzrastać w wierze poprzez wspólną modlitwę i spędzanie razem wolnego czasu.

Wariant nr 2 – dla tych, którzy lubią odpowiedzi precyzyjne i nie męczy ich przeczytanie tekstu dłuższego niż 160 znaków:

Jesteśmy alpinistami..

..dla których celem są nie tylko górskie szczyty, które zdobywamy wspólnie w czasie wakacji, ale przede wszystkim „wyżyny niebieskie w Chrystusie”(Ef. 1,3).
Nasze eskapady nazywamy duchową wspinaczką, a za przewodników służą nam doświadczeni pasterze dusz: ks. Marcin Boryń, ks. Grzegorz Stachura, ks. Krzysztof Włosowicz, ks. Leszek Starczewski, ks. Wojciech Skorupa, ks. Miłosz Hołda, ks. Marcin Kowalski, o. Wojciech Jędrzejewski, o. Adam Szustak, ks. Piotr Pawlukiewicz, ks. dr Stefan Radziszewski, ks. Karol Starczewski, o. Krzysztof Pałys, ks. dr Wojciech Węgrzyniak, o. Grzegorz Kramer SJ którzy w sposób przystępny umieją odpowiedzieć na nasze, nawet bardzo zawiłe, pytania:
Jak dostać się do nieba?
Co zrobić, aby nie uzależnić się od samotności?
Kiedy przyjdzie Jego Królestwo?
Niebo: nieczynne do odwołania?

Do naszych wypraw nie jest nam potrzebny drogi sprzęt wspinaczkowy, nie straszny nam nawet V stopień zagrożenia lawinowego. Niezależnie od pogody spotykamy się na wyprawach w każdą niedzielę roku akademickiego o godzinie 18:00.

ks. Jan Kaczkowski i Piotr Żyłka

ks. Jan Kaczkowski i Piotr Żyłka

Jesteśmy też aktorami, reżyserami i scenarzystami.

Nasz repertuar zawsze dotyka jednak tego, co powinno być najważniejsze dla każdego człowieka – zbawienia. Za pomocą różnych środków wyrazu artystycznego staramy się przedstawiać życie człowieka w oparciu o Ewangelię Jezusa Chrystusa – jedyną prawdziwą i ponadczasową historię.

Jesteśmy wolontariuszami...

..którzy urzeczywistniają słowa pewnego francuskiego pilota i pisarza, który napisał, że „dawać, to nie znaczy tracić”. Realizacja tej myśli jest możliwa dzięki rodzinom, które odwiedzamy w ramach akcji Szlachetna Paczka, dzieciom z oddziału hematologiczno-onkologicznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach, czy osobom niepełnosprawnym z wczaso-rekolekcji w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.
Jesteśmy również kiperami, ale w szerszym znaczeniu tego pojęcia, niż to utrwalone w świadomości ogółu. Poza strawą duchową, która jest dla nas niezwykle istotna, zajmujemy się organoleptyczną oceną smaku, wyglądu, zapachu, i jakości wszelkiego rodzaju potraw, ze szczególnym uwzględnieniem domowych wyrobów cukierniczych i pizzy.

Jesteśmy kinomanami, lub jak kto woli kinomaniakami.

Przy wyborze filmu nie jest dla nas istotne nazwisko odtwórcy głównej roli, wysokość budżetu, ilość oscarowych statuetek czy rok produkcji, lecz przesłanie i prawda życiowa w nim zawarta.

Jesteśmy turystami...

...którzy nie zawsze planują dokładną trasę swoich wypraw rowerowych, czy pieszych, ale zawsze szczęśliwie udaje nam się wrócić do domu.

Jesteśmy poszukiwaczami.

Odkrywamy wolę Bożą według cichych podpowiedzi serc i poszlak stawianych na naszych drogach. Przez to wypełniamy nasze powołanie do świętości w ramach małżeństwa, kapłaństwa czy życia konsekrowanego.

Gdzie nas można spotkać?

Naszym logo jest ryba, będąca nie tylko znakiem Chrystusa, ale również symbolem życia, dlatego nie zamykamy się wyłącznie w naszej parafialnej salce, ale staramy się być wszędzie tam, gdzie aktywnie działa i daje zauważyć swoją obecność katolicka młodzież. Uczestniczymy zatem w Diecezjalnych i Światowych Dniach Młodzieży, Ogólnopolskich Spotkaniach Młodzieży w Lednicy, Europejskich Spotkaniach Taize, Pieszej Kieleckiej Pielgrzymce na Jasną Górę czy Akademickiej Pielgrzymce na Jasną Górę, Rajdzie Świętokrzyskim, Nocy Świętych.

Jeśli pozwolisz, że ZARAŻĘ CIĘ BOGIEM to nie będzie Ci straszna żadna choroba.

holy-ghost

Msze Święte

Msza Święta akademicka
w niedziele, o godz. 18:00
sea-shell

Młodzież licealna, studenci i absolwenci

spotkania odbywają się:
w środy, o godz. 19:00
ichthys

Adoracje

adoracje prowadzone przez nas:
w czwartki, godz. 20:00